Jeśli samodzielnie serwisujesz lub konserwujesz rower, z pewnością nie raz podczas pracy przemknęło Ci przez myśl, że dobrze byłoby mieć trzecią albo nawet czwartą rękę. Czasem dwie po prostu nie wystarczają. Kiedy trzeba jednocześnie podtrzymywać jednoślad i manewrować narzędziami, przydałoby się wsparcie. Takim pomocnikiem będzie stojak do regulacji roweru. Sprawdź, dlaczego warto go mieć!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy potrzebujesz stojaka do regulacji roweru?
  • Jaki stojak rowerowy wybrać?

W skrócie

Funkcjonalny stojak na rower nie tylko służy do przechowywania jednośladu, ale też ułatwia wykonywanie przy nim drobnych napraw i regulacji najważniejszych podzespołów. Polecamy na przykład model Remed oraz Remed Pro – wolnostojące wieszaki rowerowe przydatne podczas drobnych prac serwisowych.

Stojak do regulacji roweru – czy może Ci się przydać?

„Stojak do regulacji roweru” to określenie opisujące domowy stojak do przechowywania jednośladu, który został tak skonstruowany, aby sprawdzać się również podczas serwisu i konserwacji rowerowego sprzętu. Nie jest to zatem stojak serwisowy sensu stricto. Takie modele mają najczęściej postać wieszaka wolnostojącego – opierają się na trójnogu, a rower wiesza się na nich dzięki obrotowej obejmie. Wykorzystuje się je zazwyczaj w profesjonalnych warsztatach rowerowych. Do domowych zastosowań – smarowania łańcucha, wymiany dętki czy regulacji hamulca i przerzutek – w zupełności wystarczy zwykły stojak na rower.

Nawet najprostszy model może znacznie ułatwić majsterkowanie przy jednośladzie. Przede wszystkim stojak staje się „trzecią ręką” – stabilizuje rower i daje łatwiejszy dostęp do jego komponentów. Dzięki temu można swobodnie manewrować przy sprzęcie, używając obu rąk. To o wiele lepsze rozwiązanie, niż odwracanie roweru do góry nogami i ustawianie go na siodełku i kierownicy. W takiej pozycji jednoślad może się łatwo przewrócić i porysować czy uszkodzić, a i sam serwis bywa trudniejszy.

Mając stojak do regulacji roweru, nie musisz też prosić nikogo o pomoc przy naprawie i czekać, aż któryś z domowników znajdzie czas, aby zejść do garażu. Majsterkujesz przy jednośladzie, kiedy chcesz i jak długo chcesz – bez pośpiechu i ponaglających spojrzeń!

Stojak przydatny podczas regulacji roweru RemedWygodne i bezpieczne przechowywanie roweru

Ułatwianie regulacji i serwisowania roweru to jednak tylko poboczna funkcja stojaka rowerowego. Najważniejszą jest umożliwienie jego przechowywania. Dzięki stojakowi rower w końcu zyskuje swoje miejsce – nie „podpiera” ściany i nie zagraca garażu czy przedpokoju. Jest także zabezpieczony przed przypadkowym upadkiem, który mógłby skończyć się porysowaniem lakieru czy uszkodzeniem któregoś z elementów. Dzięki stojakowi rower można wygodnie przechowywać nawet w mieszkaniu! Jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy i trzymasz swoje dwa kółka w ogólnodostępnej piwnicy, koniecznie rozważ ten zakup. Dzięki temu zminimalizujesz też ryzyko kradzieży.

Stojak do regulacji roweru i przechowywania RTR Bikes

A jaki stojak do regulacji i serwisowania roweru polecamy? Nasze produkty nie są stojakami serwisowymi, ale mimo to dobrze sprawdzą się podczas majsterkowania i podstawowych napraw. Szczególnie polecamy wieszak wolnostojący Remed. Jest lekki i mobilny, więc swój domowy warsztat możesz zorganizować w dowolnym miejscu, również na świeżym powietrzu. Rower zawiesza się na nim za tylny trójkąt ramy, co ułatwia regulację przerzutek i napędu. Miejsca styku stojaka z ramą zostały zabezpieczone specjalną gumową osłoną, zatem nie musisz obawiać się, że podczas naprawy przypadkowo porysujesz lakier.

W naszej ofercie dostępny jest również bardziej zaawansowany stojak rowerowy Remed Pro. Dzięki możliwości regulacji i złożenia idealnie dopasujesz go do gabarytów swojego roweru i łatwo przetransportujesz.

 

Stojak do regulacji roweru nie musi być zaawansowanym modelem serwisowym. Niektóre produkty, na przykład nasz Remed czy Remed Pro, choć stworzone zostały z myślą o wygodnym i bezpiecznym przechowywaniu roweru, sprawdzają się również podczas drobnych napraw. To nieocenione ułatwienie – nie trzeba już prosić nikogo o przytrzymanie roweru albo uskuteczniać skomplikowanych akrobacji, aby jednocześnie podtrzymywać jednoślad i manewrować narzędziami. Jeśli lubisz od czasu do czasu zadbać o swoje dwa kółka na własną rękę, stojak lub wolnostojący wieszak rowerowy będzie dobrą inwestycją.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com