Rower służy nam do różnych rzeczy. Dla wielu to nie tylko środek transportu, ale też wierny towarzysz wycieczek, motywator aktywności, sojusznik w walce o lepszy, mniej zanieczyszczony świat. Niezależnie od przyczyn miłości do dwóch kółek, jest kilka akcesoriów, które każdy roweromaniak powinien mieć. I parę takich, którymi powinni dysponować także rowerzyści o chłodnym i czysto pragmatycznym podejściu do kolarstwa. Przekonaj się, czy masz najważniejsze z nich! Oto akcesoria rowerowe, który powinien mieć każdy, kto kocha jazdę na rowerze.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Bez jakich akcesoriów nie może się obejść rowerzysta?
- Jakie narzędzia pozwolą Ci dokonać szybkich napraw w trasie?
- Dlaczego powinieneś mieć w domu wieszak na rower?
- Jak odpowiednio przechowywać rower pomiędzy wycieczkami?
W skrócie
Akcesoria rowerowe, które mogą się przydać podczas wycieczek, można by wymieniać bez końca. Są wśród nich jednak takie, bez których trudno się obejść i które każdy rowerzysta powinien posiadać w swoim arsenale. Należą do nich elementy wyposażenia, niezbędne dla bezpieczeństwa i komfortu: lampki, odblaski, kask czy solidny zamek, a także bidon i rękawiczki rowerowe. W dłuższej trasie warto mieć przy sobie również pompkę, zestaw naprawczy i narzędzie multifunkcyjne – tzw. multitool. Nie bez znaczenia jest oczywiście odpowiednie przechowywanie roweru w przerwach między wycieczkami. W tym zadaniu doskonale sprawdzą się haki i wieszaki rowerowe, które znajdziesz w sklepie RTR Bikes. Na naszej stronie nie brakuje również stojaków idealnych do serwisowania jednośladu!
Prezentowane niżej akcesoria rowerowe to nie luksusowe gadżety, na które stać tylko naprawdę zapalonych maniaków dwóch kółek. To sprzęty, które każdy rowerzysta mieć powinien. Powód jest prosty: w kryzysowej sytuacji oszczędzą Twój czas i nerwy, a na co dzień – po prostu uczynią Twoje życie łatwiejszym!
1. Podstawowe akcesoria rowerowe: lampki rowerowe
Bez prawidłowego oświetlenia roweru ani rusz. Nie chodzi tylko o to, że wedle przepisów lampki są obowiązkowym wyposażeniem roweru, ale również o ich istotną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze! Zgodnie z kodeksem z przodu powinno znajdować się jedno światło barwy białej lub żółtej, z tyłu natomiast jest miejsce na światło pozycyjne czerwone, a także odblask – obowiązkowo w kształcie innym niż trójkąt.
2. Odblaski
W wielu krajach obowiązkowym strojem rowerzysty jest kamizelka odblaskowa. Choć w Polsce prawo nie wymaga jazdy w kamizelce, warto pamiętać choćby o dodatkowych odblaskach na kostce, nadgarstku czy plecach kurtki. Niby drobiazg, ale znacznie poprawia widoczność na drodze – zwłaszcza wtedy, gdybyś na moment musiał zsiąść z roweru i coś wyregulować.
3. Akcesoria rowerowe dla bezpieczeństwa: kask
Jeśli już jesteśmy przy kwestiach bezpieczeństwa, koniecznie należy przypomnieć o kasku rowerowym. W Polsce nie jest on obowiązkowy, jednak w wielu przypadkach ratuje życie. Trzeba przypomnieć, że rowerzyści są grupą szczególnie narażoną na urazy głowy. Kask staje się również nieodzowny podczas uprawiania kolarstwa o charakterze bardziej wyczynowym, na przykład jazdy po szlakach górskich. Na szczęście w sklepach rowerowych można znaleźć kaski nie tylko w różnych wzorach i kolorach, ale dedykowane poszczególnym formom aktywności.
4. Zapięcie rowerowe
Kolejny punkt do bezpieczeństwa, choć tym razem nie Twojego, a roweru! Nawet jeśli zarzekasz się, że nigdy nie zostawiasz swojego roweru bez opieki, to pomyśl, jakim komfortem jest możliwość wskoczenia na chwilę do sklepu. Solidne zapięcie – U-Lock czy łańcuch – pozwoli Ci uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie z zakupów. Zwłaszcza jeśli rower jest Twoim codziennym środkiem transportu po mieście, zamek powinien być obowiązkowym elementem Twojego wyposażenia.
5. Akcesoria rowerowe na wszelki wypadek: pompka rowerowa i zestaw naprawczy do dętek
Dzięki właściwemu ciśnieniu w oponach nie tylko jazda jest przyjemniejsza i łatwiejsza, ale też rower dłużej zachowa sprawność. Mniej barów w dętce to ryzyko wygięcia obręczy i szprych. Dlatego zawsze przy sobie warto mieć choćby małą ręczną pompkę. W domu dla większej wygody możesz zastąpić ją większą pompką stacjonarną lub użyć kompresora samochodowego. Oprócz pompki w trasę warto zabierać ze sobą zapasową dętkę albo zestaw łatek, na wypadek gdybyś złapał gumę. Do wymiany dętki potrzebne będą też specjalne łyżki, bez których trudno zdjąć oponę z obręczy.
6. Multitool
Na trasie drobne usterki mogą się przydarzyć każdemu, nawet najbardziej dbającemu o swoje dwa kółka rowerzyście. Żeby uniknąć konieczności długiego spaceru z rowerem przy boku, warto wozić przy sobie kilka najważniejszych narzędzi – przede wszystkim klucze imbusowe 3-6 mm, śrubokręt krzyżowy i klucz Torx T25. Wszystkie one zazwyczaj kryją się w uniwersalnym i łatwo dostępnym w sklepach rowerowym multitoolu. Oczywiście możesz wozić ze sobą całą skrzynkę narzędziową… tylko po co, skoro multitool skrywa w sobie większość niezbędnych do szybkich napraw roweru końcówek.
7. Plecak rowerowy lub torebka podsiodłowa
Plecak, sakwa, torba – w jakiejkolwiek formie, każdy rowerzysta doceni możliwość schowania gdzieś drobiazgów niezbędnych podczas wycieczek. Oczywiście oprócz telefonu, portfela czy innych osobistych akcesoriów, w tego typu bagażu znajdzie się miejsce na wspomniane wcześniej narzędzia. Tym lepiej więc, jeśli będzie to torba mocowana pod siodełkiem, na ramie czy pod kierownicą – nie ma bowiem konieczności ciągłego zakładania jej i ściągania, dzięki czemu niezbędne narzędzia będziesz miał zawsze przy rowerze.
8. Rękawiczki rowerowe
Rękawiczki rowerowe zdecydowanie podnoszą komfort jazdy, zapewniając pewny chwyt kierownicy bez poślizgów i niwelując wstrząsy. Zapobiegają też tworzeniu odcisków, a modele z pełnymi palcami chronią przed chłodem w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym.
9. Bidon
Regularne nawadnianie jest ważne podczas każdej aktywności fizycznej, a w czasie tak intensywnej jak jazda na rowerze – szczególnie istotne. Dla wygody najlepiej zaopatrzyć się w specjalny bidon lub sportową butelkę kompatybilne z koszyczkiem na ramie Twojego roweru. Warto pamiętać, aby wybierać modele z korkiem pewnie trzymającym podczas jazdy, a jednocześnie łatwym do otwarcia, gdy chcesz się napić (dzięki temu unikniesz mozolnego odkręcania butelki brudnymi dłońmi).
10. Akcesoria rowerowe do przechowywania: wieszak na rower
Hak ścienny na rower to sprzęt, którego co prawda nie zabierzesz ze sobą na wycieczkę, jednak po powrocie z niej z pewnością docenisz jego funkcjonalność. Dzięki wieszakowi rower zyska w Twoim domu własne miejsce, a Ty zaoszczędzisz cenną przestrzeń. Uchronisz też swój jednoślad przed wilgocią i uszkodzeniami, na które narażałoby przechowywanie na przykład na balkonie. W RTR Bikes znajdziesz haki wielu różnych typów: przeznaczone do wieszania w garażu i w mieszkaniu, montowane na ścianie lub w suficie, umożliwiające podwieszenie roweru w orientacji poziomej lub pionowej. Więcej na temat rodzajów haków pisaliśmy w tekście Jak powiesić rower na ścianie. Wybieramy i montujemy wieszak rowerowy.
11. Stojak serwisowy
To kolejne akcesorium, dla którego zastosowanie znajdziesz nie na co dzień podczas rowerowych przejażdżek, ale w zaciszu domowego warsztatu. Szczególnie dla złotych rączek i majsterkowiczów, którzy większość napraw w swoim rowerze przeprowadzają samodzielnie, stojak serwisowy będzie pomocnym urządzeniem. Smarowanie, regulacja czy wymiana poszczególnych układów jednośladu staną się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, gdy rower będzie zawieszony w powietrzu na stabilnym stojaku.
Jeśli tak jak my kochasz jazdę na rowerze, zajrzyj na rtrbikes.com i znajdź dla siebie wieszak lub stojak rowerowy. Z nim pielęgnowanie kolarskiej pasji będzie jeszcze łatwiejsze!
Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com