Częsta jazda w błocie czy śniegu, wilgoć, brak regularnych przeglądów… i gotowe – Twoje dwa kółka pokryły się rdzą. Nie dość, że wygląda ona nieestetycznie, to dodatkowo realnie pogarsza właściwości jednośladu i efektywność jazdy. Czas więc ją usunąć i zająć się konserwacją roweru na własną rękę. Poznaj sprawdzone sposoby na pozbycie się rdzawego nalotu i dowiedz się, jak zabezpieczyć rower przed korozją, by już nigdy nie stanowiła dla Ciebie problemu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie są najpopularniejsze domowe metody na odrdzewienie roweru?
  • Jak możesz zabezpieczyć rower przed korozją?
  • Gdzie należy przechowywać rower, aby nie pojawiła się na nim rdza?
  • Dlaczego warto pamiętać o regularnym myciu jednośladu?

W skrócie

„Jak zabezpieczyć rower przed korozją?”, „Jak zabezpieczyć łańcuch przed korozją?” – to pytania, które często pojawiają się ze strony mniej doświadczonych cyklistów. Walka z rdzą na rowerze nie należy do zbyt przyjemnych, a jeśli w międzyczasie nie zadbasz o odpowiednią konserwację poszczególnych części, może się często powtarzać. Do usunięcia rdzy warto użyć preparatu WD-40 lub jednej z domowych metod (sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub octu). WD-40 sprawdzi się też do zabezpieczenia roweru przed korozją poprzez wytworzenie specjalnej ochronnej powłoki. Z kolei najlepszy poziom ochrony łańcucha zapewniają specjalistyczne oleje do łańcuchów rowerowych.

Jak odrdzewić rower? Domowe sposoby na usunięcie rdzy z roweru

WD-40

Po dokładnym obejrzeniu newralgicznych części roweru (łańcucha, śrub, zębatek, hamulców) skorzystaj z WD-40 i spryskaj te miejsca, w których pojawiły się wykwity rdzy. WD-40 to uniwersalny środek, który skutecznie czyści metalowe elementy, natłuszczając je i zapobiegając ich ponownemu skorodowaniu. Wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu na wybrane podzespoły, odczekać kilka/kilkanaście minut, a następnie usunąć resztki rdzy przy pomocy zwykłej ściereczki. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć rower przed korozją w przyszłości? Tutaj również pomoże Ci WD-40 – przeczytasz o tym w dalszej części tekstu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to dość skuteczny, domowy sposób na walkę z rdzą. Na początku zmieszaj ją z wodą – otrzymasz coś w rodzaju pasty, którą musisz pokryć skorodowaną powierzchnię. Po odczekaniu ok. 2h możesz przystąpić do czyszczenia roweru. Resztki pasty szybko usuniesz przy pomocy np. starej szczoteczki do zębów lub druciaka. Pamiętaj, że zadaniem sody oczyszczonej jest odklejenie nalotu z rdzy od metalowych elementów. Może się zatem okazać, że część rdzawego osadu pozostała na rowerze i koniecznie będzie jego usunięcie w całości.

Kwasek cytrynowy

Jak odrdzewić rower przy pomocy kwasku cytrynowego? Kwasek wystarczy rozpuścić w wodzie (ok. 2/3 łyżeczki będą w sam raz) i wrzucić do takiego roztworu wybrany element pokryty rdzą, np. śrubę. Pamiętaj jednak, by nie była to część pomalowana lub polakierowana, bo warstwa farby może ulec zniszczeniu. Po upływie kilku godzin z łatwością usuniesz resztki rdzy, korzystając z druciaka. Jeśli korozja dotknęła większego podzespołu (którego nie dasz rady odkręcić lub odpiąć z roweru), użyj gąbki namoczonej we wcześniej przygotowanej mieszance. Pamiętaj, że zamiast kwasku cytrynowego możesz wykorzystać sok z cytryny i sól, które charakteryzują się podobnymi właściwościami.

Ocet

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć rower przed korozją, warto wspomnieć o jeszcze jednej metodzie na odrdzewianie jednośladu. Mowa o occie spożywczym, który na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Zanurz w nim zardzewiały metalowy element, potrzymaj chwilę i pozostaw do wyschnięcia. Następnie dokładnie go wytrzyj i zeskrob z niego resztki nalotu z rdzy. W przypadku większych podzespołów rowerowych możesz skorzystać z zamoczonej w occie ścierki, którą musisz owinąć czyszczone miejsce.
Jak zabezpieczyć rower przed korozją

Jak zabezpieczyć rower przed korozją?

Do elementów najbardziej narażonych na korozję należą:

  • łańcuch;
  • łożyska kół, sterów i suportu;
  • tarcze hamulcowe;
  • linki przerzutek;
  • zębatki, śruby.

Szczególnie ten pierwszy wymaga od Ciebie dużej uwagi. Jazda w deszczu, śniegu, błocie czy po trasach pokrytych solą drogową działa bardzo niekorzystnie na łańcuch rowerowy, doprowadzając do jego rdzewienia i stopniowego wyciągania. Zatem jak zabezpieczyć łańcuch przed korozją? Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalistyczny olej do łańcucha, który zapewni mu maksymalny poziom ochrony i wydłuży jego żywotność. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, odpowiednich do warunków suchych, mokrych lub mieszanych. Wybierz taki, który dopasowany jest do Twojego stylu jazdy i warunków pogodowych, w których najczęściej jeździsz. Ważne: olej nałóż dopiero po gruntownym odrdzewieniu, oczyszczeniu i wysuszeniu łańcucha!

Zabezpieczenie roweru przed korozją nie kończy się jednak tylko na konserwacji łańcucha. Do pozostałych metalowych części, które są podatne na korozję, warto zastosować wspomniany już preparat WD-40. Dlaczego powinieneś/powinnaś z niego korzystać?

  • WD-40 to specjalistyczny preparat, opracowany specjalnie z myślą o usuwaniu korozji i konserwacji metalowych powierzchni;
  • jest w stanie błyskawicznie wyprzeć wilgoć;
  • wysycha na powierzchni konserwowanej części i tworzy warstwę zabezpieczającą, która utrzymuje się nawet do 6 miesięcy;
  • głęboko wnika w rdzę, dzięki czemu jest w stanie poluzować np. mocno skorodowane śruby w rowerze;
  • skutecznie zapobiega dalszej korozji i usuwa wszystkie zanieczyszczenia z części metalowych.

Miej na uwadze, że niektóre elementy, jak np. linki i pancerze przerzutek czy tarcze hamulcowe nie znoszą zbyt dobrze zabiegów konserwacyjnych i czyszczenia mechanicznego. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana tych części na nowe.

Zabezpieczenie roweru przed korozją – co z ramą?

Tutaj podział jest prosty – w najbardziej uprzywilejowanej pozycji są posiadacze rowerów z ramami karbonowymi, bo one po prostu nie rdzewieją. Ramy wykonane z aluminium wbrew obiegowej opinii mogą ulec korozji, choć najczęściej na bardzo małej powierzchni. W najgorszym położeniu znajdują się właściciele rowerów z ramami stalowymi. Stal niestety bardzo lubi rdzę i na odwrót. Do zabezpieczenia stalowej ramy możesz wykorzystać powłoki woskowe stosowane w motoryzacji lub zaaplikować cienką warstwę WD-40. Gdy jednak dojdzie do pojawienia się rdzawych wykwitów, skorzystaj ze specjalistycznych środków do pozbycia się korozji z ramy lub udaj się do profesjonalnego serwisu rowerowego po poradę. Wykwalifikowani fachowcy z pewnością doradzą Ci, co robić, a czego unikać w przypadku konserwacji ramy rowerowej.
Wieszak na rower Handyman

Przechowuj rower w odpowiednim miejscu

Jak zabezpieczyć rower przed korozją? Z pewnością nie można trzymać go „pod chmurką”. Zapomnij zatem o pozostawianiu jednośladu na balkonie lub pod blokiem! To najgorsze z możliwych rozwiązań, które ma fatalny wpływ na kondycję dwóch kółek i prędzej czy później doprowadzi do pojawienia się rdzy. Zamiast tego trzymaj rower w mieszkaniu, szczególnie w sezonie zimowym. Nie przejmuj się, jeśli nie ma w nim wystarczająco dużo miejsca na jednoślad. Na ratunek przychodzą stojaki i wieszaki rowerowe, które umożliwią Ci przechowywanie dwóch kółek nawet w niewielkiej kawalerce. Chcesz wiedzieć jak? Sprawdź poniższe propozycje z naszego sklepu rtrbikes.com:

  • Brutus Up Pro – stojak, który został przygotowany z myślą bezpiecznym przechowywaniu roweru w pionie i w poziomie. Ta pierwsza opcja powinna szczególnie zainteresować właścicieli mniejszych lokali mieszkaniowych – wystarczy, że umieścisz stojak pod ścianą, postawisz rower na tylnym kole i najedziesz nim na rynnę. Stojak jest stabilny i wykonany z odpornego na uszkodzenia materiału.
  • Crank Pro – jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś przekonany/a do stojaka rowerowego, powinieneś/powinnaś wypróbować wieszak ścienny. Opisywany model umożliwia zawieszenie roweru za pedały. To nie tylko świetny sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca – wykorzystaj go jako efektowną ozdobę, która zwróci uwagę każdego gościa w Twoim mieszkaniu!

Jak zabezpieczyć rower przed korozją? Zadbany rower to czysty rower

Ostatnią już metodą na zabezpieczenie roweru przed korozją (ale wcale nie najmniej ważną) są zabiegi pielęgnacyjne i regularne mycie dwóch kółek. Zabrudzenia powstałe w trakcie jazdy mogą wywołać więcej szkód niż woda i wilgoć, szczególnie jeśli zalegają na poszczególnych elementach przez dłuższy czas. Pamiętaj, by po umyciu roweru dokładnie go osuszyć.

Nie zapomnij także zajrzeć do naszego sklepu rtrbikes.com. Znajdziesz u nas wiele różnych modeli wieszaków i stojaków rowerowych, dzięki którym bez problemu przechowasz swoje dwa kółka w mieszkaniu i zapobiegniesz ich rdzewieniu. Sprawdź naszą ofertę już teraz!