Mycie roweru na myjni bezdotykowej to szybki sposób, aby usunąć z niego zabrudzenia, nawet te najbardziej zaschnięte. Metoda ta wzbudza jednak wiele kontrowersji. Niektóre osoby zastanawiają się, czy mycie roweru karcherem lub inną myjką jest w ogóle bezpieczne. W dzisiejszym artykule piszemy o wadach i zaletach takiego rozwiązania oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wizyty na myjni.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy mycie rower na myjni bezdotykowej jest bezpieczne?
  • Jakie akcesoria przydadzą się podczas mycia roweru karcherem?
  • Jak umyć rower myjką ciśnieniową?

W skrócie

Mycie roweru karcherem jest bezpieczne, pod warunkiem, że przestrzegasz kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie kieruj strumienia na jednoślad poziomo, tylko od góry pod kątem. Trzymaj lancę w odpowiedniej odległości od sprzętu i zachowaj ostrożność, opłukując elementy z łożyskami, części ruchome i szczeliny. Nigdy nie stosuj myjki ciśnieniowej do mycia punktowego. Podczas wizyty na myjni wybieraj program z czystą wodą, aby uniknąć nałożenia agresywnych detergentów i nabłyszczaczy.

Czy można myć rower karcherem lub inną myjką ciśnieniową?

Pytanie, czy można myć rower karcherem, jest źródłem zagorzałych dyskusji wśród miłośników dwóch kółek. Jedni twierdzą, że mocny strumień wody wypłukuje smar, działając destrukcyjnie na łożyska oraz napęd. Dla innych mycie roweru myjką ciśnieniową to jedyne słuszne rozwiązanie. Jak to często bywa, prawda leży gdzieś pośrodku. Źle stosowana myjka może oczywiście wyrządzić szkody, więc tradycyjne wiaderko i gąbka są bezpieczniejsze. Z drugiej strony po przejażdżce w bardzo błotnistym terenie można nią szybko doprowadzić sprzęt do porządku, podczas gdy ręczne usuwanie brudu może zająć całe wieki. Przy pomocy gąbki trudno jest również pozbyć się zaschniętego błota i resztek owadów, które pozostają na ramie po przewożeniu na dachu samochodu. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że mycie roweru na myjni bezdotykowej jest dla niektórych koniecznością. Nie każdy ma dostęp do ogródka lub innego miejsca, w którym można spokojnie zająć się pucowaniem jednośladu. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, aby mycie roweru karcherem lub inną myjką, było nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.

Mycie roweru myjką

Zanim przystąpisz do mycia roweru myjką ciśnieniową

Przed przystąpieniem do mycia zdemontuj z roweru wszystkie elementy elektryczne. Nawet jeśli są wodoodporne, projektowano je z myślą o deszczu, a nie strumieniu pod dużym ciśnieniem. Jeśli zdecydowałeś się na mycie roweru na myjni bezdotykowej, pamiętaj, aby korzystać wyłącznie z programu z czystą wodą. Stosowane tam detergenty samochodowe mogą zaszkodzić Twojemu jednośladowi. Przez pierwszych kilkanaście sekund po uruchomieniu lancy kieruj strumień na podłoże, aby wypłukać z układu środki czyszczące i nabłyszczające po wcześniejszym użytkowniku. Chyba nie chcesz, aby wosk samochodowy znalazł się na Twoim łańcuchu? Pamiętaj, że myjka ciśnieniowa to nie sprzęt do punktowego mycia mniejszych elementów – w ich przypadku lepiej sprawdzi się wiadro i gąbka.

Jak bezpiecznie umyć rower myjką?

Rower zawsze myj od góry do dołu, aby spływający brud nie osadzał się na opłukanych wcześniej elementach. W trakcie mycia nie zbliżaj lancy bezpośrednio do roweru i nie kieruj w jego stronę poziomego strumienia. Lej wodę z góry, pod lekkim kątem. Szczególnie uważaj na elementy z łożyskami: suport, piasty, stery i wewnętrzną stronę pedałów. Wymycie z nich smaru może mieć przykre konsekwencje, więc opłukuj je z większej odległości i nie zatrzymuj na nich strumienia przez dłuższy czas. Nie celuj bezpośrednio również w szczeliny, uszczelki, końcówki linek ani elementy ruchome. Nieco mocniejszy strumień możesz za to użyć na obręczach, środkowej części ramy czy oponach. Po doprowadzeniu sprzętu do czystości pamiętaj, aby go osuszyć. Odstaw rower w przewiewne miejsce i przetrzyj czystką szmatką. Ostatni punkt to smarowanie łańcucha i reszty napędu – czynność obowiązkowa po każdym myciu. Przy okazji warto wykonać drobny przegląd i sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne pęknięcia, uszkodzenia czy luzy.

Mata Tilt do mycia roweru myjką

Mycie roweru myjką ciśnieniową – akcesoria, które mogą Ci się przydać

Często jeździsz po błotnistym terenie? Pomyśl o zakupie specjalnej myjki ciśnieniowej do rowerów. Tego typu urządzenia zazwyczaj są przenośne, więc możesz z nich korzystać w terenie np. przed spakowaniem jednośladu do auta. Generują również niższe, bezpieczne dla newralgicznych elementów ciśnienie i można do nich dokupić dedykowane rowerom detergenty. Jeśli myjesz rower myjką ciśnieniową we własnym ogrodzie, przydadzą się dodatkowe akcesoria, które znacznie ułatwią Ci pracę. Pierwsze z nich to stabilny stojak rowerowy, który zminimalizuje ryzyko przewrócenia i uszkodzenia sprzętu. W tej roli świetnie sprawdzą się praktycznie wszystkie modele od RTR Bikes: Brutus, Brutus Up, Brutus Up Pro i Azor. Przyda się również specjalna mata, którą możesz rozwiesić za rowerem, aby zabezpieczyć ogrodzenie i nie zabrudzić trawnika sąsiadów.

Zastanawiasz się, jak dokładnie umyć swój rower? Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

Jak i czym myć rower?

Stabilne stojaki, poręczne wieszaki i inne akcesoria do przechowywania roweru znajdziesz na rtrbikes.com.