Rower to wszechstronny środek transportu, który ma grono zagorzałych zwolenników. Można na nim dojeżdżać do pracy, wybrać się na weekendową wycieczkę za miasto lub zapewnić sobie dawkę adrenaliny na krętych górskich ścieżkach. Niezależnie od zastosowania jednoślad trzeba gdzieś przechowywać, a znalezienie odpowiedniej ilości miejsca nie zawsze jest łatwe. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w stojak na rowery do garażu i na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego warto zainwestować w dobry stojak na rowery do domu lub garażu?
  • Jakie są zalety stojaków na rowery?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając stojak na rowery?

W skrócie

Stojak na rowery do garażu to praktyczne rozwiązanie, z którym przechowywanie sprzętu jest możliwe nawet w małym pomieszczeniu. Ten niedrogi gadżet pozwala zaoszczędzić miejsce, eliminuje problem wyrządzonych przez przewracający się sprzęt szkód i ułatwia czynności serwisowe. Wybierając stojak na rowery do garażu, warto zwrócić uwagę na jego maksymalne obciążenie oraz sposób przytrzymywania jednośladu.

W jakim miejscu przechowywać rower?

Nie każde miejsce nadaje się do przechowywania roweru. Ze względu na brak przestrzeni właściciele niewielkich mieszkań często wystawiają jednoślad na balkon lub przypinają go do zewnętrznego stojaka. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż kontakt z wilgocią przyspiesza korozję i znacząco obniża żywotność napędu. Problematyczne jest również trzymanie roweru na strychu lub innym miejscu, do którego wchodzi się po schodach. Dźwiganie ciężaru w górę i dół potrafi skutecznie zniechęcić do jazdy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc trzymanie jednośladu w garażu lub innym miejscu, gdzie nie jest wystawiony na działanie zmiennych temperatur i wilgoci. Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca, warto zainwestować w solidny stojak rowerowy lub wieszak na ścianę.

Stojak na rowery do domu – dlaczego warto?

Przechowywanie rowerów w garażu bywa kłopotliwe. Oparty o ścianę jednoślad utrudnia przejście, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Oprócz tego w każdej chwili może się przewrócić i zniszczyć samochód, zarysować ścianę lub zrobić komuś krzywdę. Stojak rowerowy do garażu pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni i utrzymuje rower w stabilnej pozycji. Jest przydatny zwłaszcza jeśli trzeba gdzieś upchnąć sprzęt całej rodziny, nie ograniczając przy tym dostępu do żadnego z jednośladów. Stojak na rowery do domu przyda się również majsterkowiczom do unieruchomienia sprzętu podczas wszelkich czynności serwisowych.

Jak wybrać stojak na rowery do garażu?

W sklepach dostępne są najróżniejsze stojaki rowerowe, więc jak wybrać odpowiedni? Na początek warto się zastanowić, w jakiej pozycji chcemy przechowywać swój sprzęt. Większość stojaków pozwala ustawić go w pozycji poziomej, ale niektóre umożliwiają postawienie roweru w pionie. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne w przypadku małego pomieszczenia. Z kolei do wszelkiego rodzaju napraw najlepszy będzie stojak, na którym można powiesić rower za ramę.

Przed zakupem warto się upewnić, czy wybrany stojak rowerowy do domu jest kompatybilny z naszym jednośladem. Ważna jest nie tylko waga, ale i geometria ramy czy szerokość opon. Ostatnia ważna kwestia to jakość. Stojak musi być stabilny i wykonany z trwałych materiałów. W zestawie powinny znajdować się wszystkie wkręty i śruby niezbędne do montażu.

A może na ścianie?

W bardzo małych pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca nawet na stojak, najlepszym rozwiązaniem może się okazać wieszak rowerowy na ścianę. Najprostsze modele podtrzymują jednoślad poziomo w trzech punktach: za pedał i oba koła. W przypadku ciężkich rowerów lepszym rozwiązaniem jest wieszak podtrzymujący sprzęt pionowo za przednie koło. Wystarczy postawić rower na tylnym kole i wsunąć przednie w specjalną rynienkę, bez podnoszenia sprzętu. Z kolei do prac serwisowych warto zainwestować w wieszak, który przytrzymuje rower za sztycę.

Szeroki wybór wieszaków i stojaków na rowery do domu, mieszkania i garażu znajdziesz na rtrbikes.com.

Źródło zdjęć:  shutterstock.com