Rower MTB to maszyna stworzona do zadań specjalnych. Nie dla niego spokojne wycieczki po asfalcie – pełnię swoich możliwości pokazuje dopiero w trudnym terenie: tam, gdzie wertepy, ostre podjazdy i zjazdy z zawrotną prędkością. Po takich wyprawach „górale” często wymagają gruntownego czyszczenia, a czasem i drobnych napraw. Aby je wygodnie przeprowadzać, każdy miłośnik kolarstwa górskiego powinien mieć w garażu stojak na rower MTB. Przekonaj się sam, dlaczego!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jaki stojak na rower MTB wybrać?
  • Jaki stojak na rower enduro, a jaki na rower downhill?
  • Czym się kierować, wybierając stojak rowerowy?

W skrócie

Rowery enduro czy MTB bywają masywne i ciężkie, dlatego stojak przeznaczony do ich przechowywania powinien mieć 3 ważne cechy: stabilność, wytrzymałość i wygodę użytkowania.

Stojak na rower MTB – dlaczego warto go mieć?

Kolarstwo górskie to pasja, która potrafi pochłonąć bez reszty. Realizuje się nie tylko w długich, wypełnionych strzałami adrenaliny wypadach po górskich szlakach, ale też w tym, co następuje po nich: w majsterkowaniu przy rowerze. Każdy miłośnik enduro przyzna, że doprowadzanie jednośladu do nienagannego stanu sprawia prawie tyle samo frajdy, co „tyranie” go w górach. A nawet jeśli nie sprawia, najczęściej jest po prostu konieczne. Tylko w 100% sprawny rower pozwala czerpać pełnię radości z pokonywania kolejnych kilometrów szlaku.

I właśnie po to każdemu miłośnikowi kolarstwa górskiego przyda się stojak na rower MTB. Z nim majsterkowanie przy jednośladzie jest po prostu łatwiejsze. Pomyśl, jaka to wygoda! Nie musisz podtrzymywać roweru, więc podczas napraw możesz swobodnie używać obu rąk (taaak!), nie musisz prosić domowników o pomoc, nie musisz się przejmować, że oparty o ścianę sprzęt spektakularnie się przewróci, gdy odejdziesz na moment po narzędzia.

Jaki stojak na rower MTB wybrać? 3 kluczowe kryteria

Jaki stojak na rower zapewni tę wygodę? Niestety – nie każdy. Tani stojak rowerowy, kupiony w dyskoncie czy markecie budowlanym, może utrzymać lekką szosówkę, ale na pewno nie „górala”. Rowery enduro czy downhill to ciężkie maszyny, które wymagają profesjonalnych rozwiązań. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając stojak na rower MTB? Ważne są 3 kwestie: stabilność, wygoda użytkowania i wytrzymałość.

Stabilność

Przez pewien czas w kolarstwie górskim, zwłaszcza w segmencie enduro, panował trend na odchudzanie rowerów. Obecnie waga nie ma aż takiego znaczenia dla komfortu jazdy – dobry sprzęt enduro może ważyć nawet 17 kg i świetnie sprawdzać się na szlaku. Maszyny DH, z uwagi na ich przeznaczenie, bywają jeszcze cięższe. Waga niektórych downhillów dochodzi nawet do 20 kg.

Stojak na rower enduro czy downhill powinien być stabilny – musi stać pewnie na ziemi, aby nie przewrócił się pod ciężarem jednośladu. Mogłoby się to skończyć uszkodzeniem nie tylko roweru, ale i samochodu czy innych przechowywanych w garażu rzeczy. Stabilność stojaka jest gwarantowana przez odpowiednio wyważoną konstrukcję. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na deklarowany przez jego producenta udźwig. Im jest większy, tym większą stabilnością będzie się cechował stojak.

Wygoda użytkowania

Kolejna ważna cecha, którą powinien charakteryzować się stojak na rower downhill czy enduro, to wygoda użytkowania. Jak już ustaliliśmy, jednoślady typu MTB bywają ciężkie, bo muszą takie być. Masywna rama, grube opony czy potężny amortyzator ułatwiają jazdę w trudnym terenie. Waga, będąca atutem na szlaku, poza trasą w wielu sytuacjach bywa jednak problemem. Podczas mycia czy majsterkowania trudno manewrować takim „czołgiem”. Stojak na rower downhill i enduro musi być funkcjonalny – tak, aby korzystanie z niego było jak najprostsze i jak najbardziej wygodne. Po przyjeździe do domu z maksymalnie wyczerpującego tripa raczej nie będziesz mieć ani siły, ani ochoty szarpać się ze stojakiem, żeby umieścić na nim jednoślad.

Wytrzymałość

Ostatnie kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając stojak na rower MTB (a w zasadzie również na każdy inny), to wytrzymałość. Przed zakupem sprawdź, z jakiego materiału wykonano model, który masz na oku. Najlepsze, najbardziej wytrzymałe rozwiązanie to oczywiście stal. Powierzchnia stojaka powinna być strukturalna – takie wykończenie zwiększa odporność materiału na uszkodzenia i zarysowania, o które nietrudno podczas przechowywania ciężkich rowerów MTB.

Wytrzymały stojak rowerowy po prostu posłuży Ci dłużej i nawet po latach intensywnego użytkowania będzie wyglądał dobrze.

Stojak na rower MTB RTR Bikes Brutus

Stojak na rower MTB – co proponujemy w RTR Bikes?

Czytasz artykuł na stronie marki, która zajmuje się produkcją stojaków i wieszaków rowerowych, więc na pewno spodziewasz się, że przedstawiamy Ci konkretną propozycją. Oto i ona – w funkcji stojaka na rower MTB proponujemy nasz model Brutus.

Stojak rowerowy Brutus świetnie sprawdzi się w przypadku ciężkich maszyn enduro czy downhill – jego udźwig to aż 30 kg. Nadaje się do przechowywania jednośladów wyposażonych w opony o średnicy od 24 do 29 cali i szerokości do 3,5 cala. Wykonany został z solidnej stali o odpornej na uszkodzenia powierzchni i tak zaprojektowany, aby bezpiecznie przechowywać również masywne rowery. Jest przy tym wygodny w codziennym użytkowaniu. Żeby umieścić na nim rower, wystarczy najechać tylnym kołem na specjalnie ramię. I już!

Brutus dostępny jest również w pionowej wersji Up. To model, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie miejsce do przechowywania roweru jest ograniczone.

 

Kolarstwo górskie to sport, który uzależnia. Kiedy raz zasmakuje się poczucia wolności, jakie daje przemierzenia kolejnych szlaków, trudno powstrzymywać się przed ciągłym i ciągłym wracaniem w góry. Aby móc czerpać z niego maksimum frajdy, trzeba dbać nie tylko o własną kondycję, ale i kondycję swojego roweru. W przechowywaniu, czyszczeniu i naprawianiu jednośladu MTB pomogą Ci dostępne na rtrbikes.com stojaki i wieszaki rowerowe.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, rtrbikes.com