Ile kosztuje wieszak lub stojak na rower? To zależy… Na Allegro czy w sezonowych ofertach dyskontów prosty uchwyt rowerowy da się kupić już za 20 zł. W marketach budowlanych i sportowych trzeba zapłacić 2 razy więcej – jednak nawet wtedy nie można mieć pewności, że taki wieszak spełni swoje zadanie. Jeśli szukasz czegoś porządnego, trwałego i funkcjonalnego, rozglądaj się wśród propozycji marek stricte rowerowych.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Stojaki na rowery – jak kształtują się ceny?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając stojak lub wieszak rowerowy?

W skrócie

Najtańsze wieszaki i stojaki na rowery można kupić w marketach i dyskontach znanych sieci. Takie uchwyty zazwyczaj są jednak słabej jakości i szybko przestanają spełniać swoje funkcje. Rowerzyści, dla których jazda na dwóch kółkach jest prawdziwą pasją, częściej wybierają jednak produkty marek rowerowych. To gwarancja funkcjonalności i wytrzymałości na lata.

Marketowe wieszaki i stojaki na rowery – ceny wyznacznikiem jakości?

Kupno stojaka czy wieszaka na rower to z pozoru nic trudnego. Wiele przeróżnych propozycji można znaleźć w ofercie każdego sklepu sportowego i budowlanego, a niekiedy nawet marketów popularnych sieci. Niestety często szybko się okazuje, że taki uchwyt nie jest wart nawet tych 30 czy 40 złotych, które przyszło nam za niego zapłacić. Błyskawicznie pojawiają się na nim rysy i odpryski, jego konstrukcja zaczyna się wyginać, a on sam przestaje spełniać swoje funkcje.

Powód? Najtańsze, dostępne w marketach stojaki i wieszaki zazwyczaj powstają z niskiej jakości materiałów. To często produkty chińskie, produkowane masowo z lichych komponentów. Cena jest ich największą i zwykle jedyną zaletą. W przypadku takich zakupów dobrze sprawdza się powiedzenie „oszczędny 2 razy traci”. Marketowy wieszak czy stojak wcześniej czy później (a w przeważającej większości wypadków zdecydowanie wcześniej) będzie nadawał się do wymiany.

Pamiętaj, że wytrzymałość stojaka czy wieszaka rowerowego to nie tylko kwestia estetyki. Na zadrapania albo odpryski można przymknąć oko, zwłaszcza jeśli uchwyt wisi w piwnicy czy garażu, a nie na przykład nad kanapą w salonie. Czy możesz mieć jednak pewność, że taki marketowy wieszak bezpiecznie utrzyma Twój rower? Jeśli jednoślad spadnie ze ściany, może uszkodzić inne rzeczy, na przykład karoserię samochodu… Nie mówiąc już o tym, że po takim incydencie najprawdopodobniej sam będzie nadawał się do naprawy.

Im cięższy jest rower, tym solidniejszy musi być wieszak. Właściciele elektryków czy ciężkich maszyn MTB lub downhill na pewno powinni odpuścić sobie poszukiwania odpowiedniego uchwytu w marketach i sklepach popularnych sieci.

Na co zwrócić uwagę, wybierając uchwyt na rower?

Jak zatem wybrać wieszak lub stojak na rower, aby nie naciąć się na bubla? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Najlepszym wyborem będzie trwały, odporny na uszkodzenia i niezawodny metal, najlepiej o strukturalnej powierzchni, która dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość na przypadkowe zarysowania czy odpryski. Różnicę w jakości wykonania między marketowym a „profesjonalnym” uchwytem można rozpoznać od razu – ten kupiony w dyskoncie będzie po prostu wyglądał na lichy.

Druga kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego wieszaka lub stojaka na rower, to wygoda użytkowania. Jeśli umieszczanie jednośladu na uchwycie będzie problematyczne, prawdopodobnie przestaniesz z niego korzystać. Oczywiście sposób użytkowania zależy od konstrukcji danego produktu. Inaczej umieszcza się rower na stojaku poziomym, a inaczej na pionowym – w przypadku pierwszego „zaparkowanie” jednośladu to najczęściej kwestia wsunięcia go na specjalne ramię. Niemniej jednak nawet najprostsze uchwyty, jeśli tylko są źle zaprojektowane, mogą sprawiać problemy w codziennym użytkowaniu. Dla rowerzystów, którzy jeżdżą częściej niż kilka razy w miesiącu, parę dodatkowych minut spędzonych na szarpaniu się z wieszakiem czy stojakiem w skali tygodnia staje się dużą stratą czasu.

Wieszaki i stojaki rowerowe dla profesjonalistów i zapaleńców

Społeczność rowerowa w Polsce stale się powiększa – dla coraz większej liczby osób rower staje się czymś więcej niż prostym środkiem transportu. Weekendowe przejażdżki przeradzają się w ulubiony sposób spędzania czasu, a majsterkowanie przy jednośladzie – w pasję, która potrafi zająć na długie godziny. Z czasem dokupujemy kolejne akcesoria i narzędzia, zaczynamy się zastanawiać, jak ulepszyć jednoślad i jak wykręcać lepsze wyniki na trasie. Im większymi pasjonatami się stajemy, tym większego znaczenia nabiera dla nas sprzęt – i to normalna kolej rzeczy.

Podobnie jest z każdą inną pasją. Kiedy wkręcamy się w chodzenie po górach, nie ma dla nas znaczenia, jakie buty nosimy. Liczy się tylko wędrówka. Dopiero później zaczynamy zwracać uwagę na to, co mają na nogach inni turyści. Jednocześnie zauważamy wady własnego obuwia. Najpierw kupujemy więc buty trekkingowe z marketu, potem ze sklepu sportowego, a na koniec – profesjonalne obuwie sprzedawane w specjalistycznym salonie.

Dla kogoś, kto jeździ na rowerze okazjonalnie i nie przywiązuje większej wagi do kondycji swojego jednośladu, tani wieszak z marketu prawdopodobnie będzie wystarczający. Jeśli jednak przejażdżki są stałym punktem Twojego rozkładu dnia, szybko zauważysz niedomagania takiego uchwytu. Wcześniej czy później zaczniesz się rozglądać za czymś bardziej wytrzymałym i funkcjonalnym – a Twoje poszukiwania w końcu zaprowadzą Cię do oferty sklepów dla podobnych do Ciebie zapaleńców. Na przykład do rtrbikes.com 🙂

Wieszak Crank

Stojaki i uchwyty rowerowe RTR Bikes

W naszej ofercie znajdziesz stojaki i wieszaki zarówno do przechowywania roweru w pionie, jak i w poziomie. Każdy z projektów to wynik wielu testów i długich godzin spędzanych nad obmyślaniem konstrukcji. Funkcjonalność jest dla nas najważniejsza – chcieliśmy stworzyć takie uchwyty, żeby przechowywanie na nich rowery zawsze były Ready To Ride: gotowe do jazdy.

W ofercie rtrbikes.com znajdziesz:

Dodatkowo do każdego z wieszaków dodajemy dopasowany zestaw kołków rozporowych wraz z wkrętami marki Fischer – po to, abyś po zakupie uchwytu mógł od razu go zawiesić i nie musiał szukać elementów montażowych.

Sprawdź także:

Prezent dla rowerzysty na święta – 13 propozycji, które zachwycą każdego miłośnika rowerów

Rower na ścianie w pokoju jako dekoracja? Oryginalna aranżacja wnętrza

Źródło zdjęć: shutterstock.com