W warunkach domowych przeprowadzisz wiele prostych czynności konserwacyjnych, które w zauważalny sposób poprawią komfort jazdy na rowerze. Jedną z nich jest regulacja przedniej przerzutki. Jeśli wiesz, jak prawidłowo ją wykonać, zapewne cieszysz się nienagannie działającym napędem i szybkimi zmianami przełożeń. Jeśli jednak nigdy tego nie robiłeś – sprawdź, jak wyregulować przednią przerzutkę i zapomnieć o problemach związanych z tym elementem.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • O czym trzeba pamiętać przed regulacją przedniej przerzutki?
  • Jakie narzędzia i akcesoria przydadzą się do ustawienia przedniej przerzutki?
  • Jak wyregulować przednią przerzutkę?

W skrócie

Masz wrażenie, że napęd w Twoim rowerze nie działa prawidłowo? Masz problem ze zmianą przełożeń? Czas więc zająć się regulację przedniej przerzutki. To dość prosta czynność serwisowa, z którą poradzisz sobie w domowym zaciszu. Przydadzą Ci się podstawowe narzędzia oraz serwisowy stojak na rower, dzięki któremu uporasz się z tym zadaniem w mgnieniu oka.

Regulacja przedniej przerzutki – co trzeba sprawdzić przed przystąpieniem do pracy?

Zanim dowiesz się, jak wygląda regulacja przedniej przerzutki, musisz upewnić się, jaka przerzutka jest zamontowana w Twoim rowerze. Biorąc pod uwagę mocowanie do ramy, wyróżniamy 3 główne typy:

  • Bezpośrednie mocowanie do ramy – spotykane najczęściej w ramach wykonanych z karbonu.
  • Mocowanie do osi suportu, inaczej E-Type – obecnie coraz rzadziej spotykany rodzaj przerzutki przedniej.
  • Klasyczna obejma.

Tutaj warto się na chwilę zatrzymać i przypomnieć sobie budowę przedniej przerzutki. Składa się ona z 5 głównym elementów – obejmy, 2 śrub regulacyjnych (śruby „H” i śruby „L”), śruby, która mocuje linkę oraz z prowadnicy łańcucha. Jeśli Twój rower dysponuje obejmą klasyczną, sprawdź, czy prowadnica przerzutki znajduje się w prawidłowej pozycji względem dużej tarczy, tj. 1–3 mm nad jej najwyższym punktem i jednocześnie równolegle do niej. W przypadku złego ustawienia prowadnicy musisz zrzucić przerzutkę na najmniejszą tarczę i odkręcić śruby (od obejmy oraz tę trzymającą linkę), a następnie wyregulować wysokość prowadnicy. Przed regulacją przedniej przerzutki skontroluj także płynność działania manetki biegów. Jeśli masz wątpliwości, czy pracuje ona odpowiednio, zaaplikuj kilka kropli oleju do wnętrza pancerza. Sam pancerz należy wymienić, gdy zauważysz odstające od niego metalowe druciki. Tak samo w przypadku rozwarstwionej lub skorodowanej linki – kupno nowej jest wtedy koniecznością. Zadbaj o to przed przystąpieniem do regulacji przedniej przerzutki, bo inaczej Twój dalszy wysiłek pójdzie na marne.

Regulacja przedniej przerzutki

Co będzie Ci potrzebne do regulacji przedniej przerzutki?

Ustawienie przedniej przerzutki nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Potrzebny będzie Ci klucz imbusowy w rozmiarze 5 oraz klasyczny krzyżak. Do tego kompletu warto dorzucić stojak na rower serwisowy, który stabilnie utrzyma Twoje dwa kółka na czas pracy. To właściwie niezbędne wyposażenie każdego domowego warsztatu rowerowego. Stojak nie zajmuje dużo miejsca, a do tego solidnie wykonany. Co jednak najważniejsze – pozwoli Ci oszczędzić czas. Proste czynności serwisowe, takie jak regulacja przedniej przerzutki, zajmą Ci od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Stojak rowerowy przytrzyma Twój jednoślad i nie pozwoli mu się swobodnie przemieszczać po pokoju/garażu, dzięki czemu będziesz mógł się skupić w 100% na pracy. To także świetny sposób na efektowną ekspozycję dwóch kółek po zakończeniu majsterkowania. Rozwiązanie 2 w 1 za niewielką cenę – czy jako fan rowerów potrzebujesz czegoś więcej?

Stojak na rower Remed

Jak wyregulować przednią przerzutkę?

Kontrola napięcia linki przedniej przerzutki

  1. Zrzuć łańcuch na małą tarczę.
  2. Baryłkę (znajdziesz ją przy manetce) wkręć do końca, kręcąc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
  3. Wykonaj jeden obrót w przeciwną stronę – uzyskasz w ten sposób możliwość regulacji.
  4. Odkręć śrubę, która przytrzymuje linkę.
  5. Ustaw dolny zakres przerzutki.
  6. Napręż linkę i zakręć z powrotem.

Jak wyregulować przerzutki – regulacja przerzutki przedniej

To właśnie teraz Twoja uwaga powinna przenieść się na dwie wspomniane wcześniej śruby regulacyjne, oznaczone literami „H” (z ang. high, dla wysokich przełożeń) oraz „L” (z ang. low, dla niskich przełożeń). Ustawienie maksymalnych wychyleń niskich przełożeń wygląda następująco:

  1. Umieść swoje dwa kółka na stojaku serwisowym na rower.
  2. Zrzuć łańcuch na środkową zębatkę kasety.
  3. Ustaw najmniejszą tarczę z przodu i poluzuj nieco śrubę, mocującą linkę przerzutki.
  4. Spójrz na śrubę “L” – za jej pomocą zmień ustawienie prowadnicy, aby znalazła się na środku tarczy przedniej.
  5. Napręż linkę i dokręć śrubę – upewnij się, że manetka jest na pozycji „1”, a łańcuch znajduje się na najmniejszej tarczy.
  6. Wrzuć przerzutkę na największą tarczę i zakręć korbą. Sprawdź, czy łańcuch tam wskoczył.
  7. Spójrz na śrubę „H” – wyreguluj ją w taki sposób, by łańcuch wskoczył na środek zębatki.
  8. Rozpocznij zmianę przełożeń z tarczy środkowej na najmniejszą i na odwrót. Jeśli zauważysz, że łańcuch spadł poza małą tarczę, dokręć śrubę „L” o ¼ obrotu (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
  9. Ponów zmianę biegów. Jeśli łańcuch nie będzie chciał zejść na najmniejszą tarczę, odkręć śrubę „L” o ¼ obrotu (tym razem kręcąc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

Tak wygląda regulacja wychyleń niskich przełożeń przerzutki. A jak to wygląda w przypadku maksymalnych przełożeń wysokich?

  1. Umieść rower na stojaku serwisowym.
  2. Ustaw łańcuch na średniej tarczy.
  3. Rozpocznij zmianę biegów z tarczy środkowej na dużą i na odwrót. Jeśli łańcuch spadnie z dużej tarczy, dokręć śrubę „H” o ¼ obrotu (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
  4. Ponów zmianę przełożeń. Gdy łańcuch nie będzie chciał wrócić na średnią tarczę, odkręć śrubę „H” o ¼ obrotu, kręcąc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Gratulacje! Przeprowadziłeś samodzielną regulację przedniej przerzutki

Pozostaje już tylko zdjąć jednoślad z serwisowego stojaka rowerowego i wykonać jazdę testową. Pamiętaj, że napęd może początkowo działać inaczej, niż jesteś przyzwyczajony. Jeśli będziesz miał obawy, że przerzutka nie działa tak, jak powinna, pokręć delikatnie baryłką obok manetki. W ten sposób wyregulujesz naciąg linki.

Szukasz stojaka rowerowego, który przyda Ci się w pracach serwisowych? Sprawdź ofertę rtrbikes.com.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com