Rower to pasja, która potrafi wciągnąć bez reszty. Zaczyna się niewinnie, aż w końcu przychodzi moment, w którym każdy miłośnik kolarstwa zadaje sobie pytanie, jak ulepszyć rower i poprawić jego wygląd. Na szczęście nie wszystkie zmiany muszą kosztować majątek. Czasem niewielkim nakładem finansowym można dokonać ulepszeń, które naprawdę zrobią różnicę. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby następnym razem dojechać dalej i szybciej, wyjmuj sprzęt z piwnicy lub zdejmuj z wieszaka na rower! Bierzemy się za domowy tuning roweru!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak poprawić wygląd roweru niewielkim kosztem?
  • Co zrobić, aby rower był szybszy?
  • Dlaczego warto stosować mleczko uszczelniające do dętek?

W skrócie

Planujesz ulepszyć rower niewielkim kosztem? Pomyśl o wymianie opon, pedałów i gripów. Jeśli często jeździsz po trudnym terenie, dobrym rozwiązaniem może się okazać mleczko uszczelniające do opon lub nawet przejście na system bezdętkowy. Rower będzie szybszy, jeśli zadbasz o napęd i nasmarujesz łańcuch. Drobny tuning wizualny roweru również nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy dokładnie umyć jednoślad i wypolerować lakier przy pomocy kosmetyków samochodowych.

1. Tuning roweru: przejście na system bezdętkowy

Pęknięta dętka na trasie potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojną osobę. Na szczęście istnieje prosty sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek – stosowanie mleczka uszczelniającego, które samoistnie załata drobne uszkodzenia gumy. Osobom, które często jeżdżą w trudnym terenie, polecamy pójść jeszcze o krok dalej! Przejście na system tubeless to znacznie mniejsze prawdopodobieństwo złapania gumy, a do tego niższa waga sprzętu i możliwość jazdy na niższym ciśnieniu.

2. Wymiana opon

Producenci najczęściej montują w nowym sprzęcie opony średniej lub niskiej jakości. Nikt nie wymienia opon przed sprzedażą, więc porządne ogumienie rzadko można spotkać również w używanych jednośladach. Podczas ulepszania roweru warto więc pomyśleć nad nowym kompletem opon. Wymiana nie jest droga, a przekłada się na szereg korzyści podczas jazdy. Lepsze czucie roweru, większa przyczepność i efektywniejsze hamowanie to tylko niektóre z nich.

3. Wymiana pedałów na zatrzaskowe

Pedały platformowe to element wyposażenia większości nowych rowerów. Nie ma w nich nic złego, zwłaszcza jeśli planujemy pracować nad techniką jazdy, ale na dłuższych trasach warto przetestować system SPD lub inne pedały zatrzaskowe. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko, że stopa obsunie się w trakcie jazdy. Twarde połączenie buta z pedałem ma również inne zalety. Największą z nich jest efektywniejsze przenoszenie siły z nogi na korbę. W uproszczeniu — szybszy rower przy takim samym wysiłku.

4. Smarowanie łańcucha

Jak przyspieszyć rower? Warto zacząć od czyszczenia i smarowania napędu. Zabrudzony i suchy łańcuch stawia większy opór, niszczy kasetę, a do tego wydaje nieprzyjemne dźwięki. Benzyna ekstrakcyjna (lub specjalny odtłuszczacz) i dedykowany olej do smarowania łańcucha potrafią zdziałać cuda. Jak mówi stare powiedzenie, kto nie smaruje, ten nie jedzie. Sprawny i czysty łańcuch to szybszy rower, więc zdecydowanie warto!

5. Nowe gripy

Podczas jazdy kontakt z rowerem utrzymujemy głównie poprzez dłonie i stopy. O pedałach pisaliśmy już wcześniej, więc teraz zajmiemy się pozostałymi punktami „zaczepienia”. Pewny chwyt znacząco podnosi komfort jazdy i kontrolę nad rowerem. Dostępne w sklepach gripy mają różną grubość, szerokość i twardość, więc polecamy przetestować kilka modeli, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Nowy zestaw kosztuje kilkadziesiąt złotych, zatem tuning roweru drobnym kosztem naprawdę jest możliwy!

Tuning roweru – pomocny stojak

6. Wizualny tuning roweru: mycie i polerowanie lakieru

Na koniec zastanowimy się jeszcze, jak poprawić wygląd roweru minimalnym nakładem finansowym. Tutaj z pomocą przychodzi porządne mycie, najlepiej z wykorzystaniem kilku specjalistycznych środków. Zaczynamy od oczyszczenia napędu specjalną pianką, następnie spryskujemy ramę środkiem myjącym, dokładnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką z mikrofibry. Najwygodniej korzystać tutaj z myjki ciśnieniowej, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej dla łożysk odległości. Tuning wizualny kończymy polerowaniem lakieru, które najłatwiej wykonać, korzystając z wieszaka na rower. Do błyszczącej powłoki można wykorzystać lekkościerną pastę do karoserii samochodowej, a do matowej spray silikonowy.

Lubisz samodzielnie majsterkować przy swoim sprzęcie? Dobry stojak do naprawy roweru sprawi, że wszystkie prace serwisowe staną się znacznie łatwiejsze. Na rtrbikes.com znajdziesz szeroki wybór stojaków i wieszaków na rower zaprojektowanych z myślą o najbardziej wymagających właścicielach jednośladów.

Źródło zdjęć: shutterstock.com